resim

İş sağlığı ve güvenliği yeni bir dönemeçte az tehlikeli iş yerleri

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında 1 Temmuz itibari ile çalışanı olan her işyerinde  uygulanmaya başlayacak.

Az tehlikeli iş yerleri iş güvenliği hizmetini Anadolu üniversitesi üzerinden alacakları sertifika ile kendileri takip edebilecekler

FAKAT ÖNEMLİ OLAN BU SERTİFİKA BAŞVURU TARİHİ   26/06/2020 CUMA GÜNÜ SON BULUYOR ,

O nedenle az tehlikeli iş yeri sahipleri veya vekilleri bu sertifikayı alarak kendi işyerleri için 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile zorunlu olan yasal yükümlülükleri kendileri takip ederek ek maliyetin önüme geçmiş olabileceklerdir.

Konu ile ayrıntılı bilgiyi.

http://esertifika.anadolu.edu.tr/program/14/isveren-ve-isveren-vekili-icin-is-sagligi-ve-guvenligi

Adresinden alabilir ve başvurularını bu adresten yapabilirler.

Yasanın ertelenmesi söz konusu olabilir fakat ertelenmeme durumunda yasal yükümlülük başlayacaktır. Birde göz ardı edilen bir husus daha vardır

bu husus 6331 sayılı yasa kapsamında az tehlikeli iş yerleri iş yerlerinin risklerinin tespiti ,acil durumların belirlenmesi ,yangın sistemlerinin kontrolleri ,ekiplerin güncellememesi talimatların oluşturulması kullanılan kimyasalların msds leri kapsamında  acil durum planlarının oluşturulması gibi yükümlülüklerini altı yılda bir yenilenmesi çalışanlara eğitimlerin verilmesi gerekmektedir.

Yasa yürürlüğe girmesi durumunda bu başlıklar yapılacaktır ama yasa tekrar ertelenirse  bu başlıkların atlanmamasında fayda var çünkü bu evraklar , planlar ve eğitimler az tehlikeli iş yerlerine  binalara  2013 yılında yapılmıştı süre gecen sene sona erdi güncellemelerin yapılması gerekmekte.

Ayrıca bu süreçte az tehlikeli iş yerlerimize  her türlü desteği verebileceğimizi de bilmelerini isterim

Saygılarımla

Mehmet KAVAFOĞLU

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading