resim

‘İkinci el araç yatırım aracına dönüştü’

Otomotiv sektörü koronavirüs salgınına rağmen son yılların en hareketli dönemini yaşıyor.

Tüketici tarafındaki talep her ne kadar Türkiye otomotiv pazarını Nisan ayında Avrupa ikinciliğine yükseltse de, salgın nedeniyle üretimlerin aksaması bayilerin talebe yetişememesine yol açıyor.

Haliyle, sıfır araç bulamayan tüketici de soluğu ikinci el araçta alıyor. İşte tam da bu noktada devreye giren fırsatçılar, talepteki artışa bağlı olarak ellerindeki ikinci el araçları sıfırlarından daha pahalı olarak satmaya çalışıyorlar.

Gelişmeler, bazı modellerin ikinci el fiyatını sıfır kilometre fiyatının neredeyse yüzde 50 üzerine taşımış durumda.

Analiz şirketi Cardata’nın verilerine göre, Audi A7’nin 2020 model yılına ait 10 bin kilometre yapmış ikinci el fiyatı 1 milyon 224 bin TL seviyesinde alıcı beklerken, aynı aracın bayideki sıfır kilometre fiyatının 857 bin TL seviyesinde olduğu görülüyor. Rakamlar, bu modelin ikinci el fiyatının sıfır kilometreye göre yüzde 43 daha pahalı olduğunu ortaya koyuyor.

Mercedes’in hafifi ticari modeli Vito’da da tablo benzer. 2 yıllık 30 bin kilometredeki bir Vito’nun ikinci el piyasasındaki fiyatı 259 bin TL iken, bayide sıfır kilometre Vito’nun fiyatı ise 182 bin TL seviyesinde. Her iki Vito’nun motor, şanzıman ve donanım özelliklerinin aynı olduğunu da belirtelim.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading