image

Gübre Şirketlerinden Gelen İndirimler

KAYSERİ, (BGC) – Gübre şirketlerinde kurdaki düşüşlerin ardından indirim açıklamaları geldi.

Gübre fiyatlarına gelen yüzde 236-441 oranındaki zamların ardından döviz kurundaki düşüşle birlikte gübre şirketlerinden indirim açıklamaları gelmeye başladı.

İstanbul Gübre Sanayii AŞ. (İGSAŞ) dövizdeki düşüşün ardından gübre fiyatlarında indirim yaptığını açıkladı. Kompoze gübre ürünlerinde yaklaşık yüzde 16,5 ürede ise yaklaşık yüzde 20 oranında indirim yapıldığı açıklandı.

Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Gemlik Gübre ise CAN yüzde 26 gübresinde yüzde 54 indirim yapılarak, ton başına yeni fiyatı 7,425 TL olarak belirledi.
Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş (BAĞFAŞ) ise ton fiyatı 8,850 TL olan CAN gübresinde yüzde 18,2 indirim yaparak fiyatı 7,240 TL’ye çekti. BAĞFAŞ, tonu 9,675 TL olan amonyum sülfat fiyatında yüzde 26 indirim yapılarak fiyatı 7,165 TL seviyesine düşürdü.

Toros Gübre’den gelen açıklamaya göre ise “Kur ve maliyet bazlı hesaplamalar sonrası tüm gübre çeşitlerinde ortalama yüzde 20-25 oranında indirimler söz konusu” denildi.

GÜBRETAŞ firmasından indirim yerine sosyal medya üzerinden açıklama geldi. GÜBRETAŞ’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin şirketi GÜBRETAŞ olarak, her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yararını gözetip, ürün bulunurluğunu ve uygun fiyat politikamızı sürdüreceğimizi yeniden teyit ediyoruz. Döviz kurlarının düşüşe geçmesi ve sektördeki diğer firmaların fiyatlarını indirmeleri ile birlikte piyasadaki gübre fiyatlarının GÜBRETAŞ’ın uyguladığı fiyatlara yaklaşmış olmasından memnuniyet duyuyoruz” denildi.

Televizyon programında konuşmada bulunan Gübre Üreticileri ve İthalatçıları İhracatçıları Derneği (GÜİD) Başkanı Metin Güneş ise; kurdaki düşüşlerin genel olarak globaldeki fiyat artışlarının dışında kurdan oluşan baskıyı azaltacağını bununla beraberinde fiyatlama konusunda kesin olarak kura bağlı kısmi düşüşler olacağını ifade etti. Güneş, “En son genel olarak yapılan fiyatlamalar 13,5-15 TL civarındaki kur seviyesinden fiyatlamıştı. Şimdi firmalar yavaş yavaş kura bağlı olarak fiyatlarını geriye çekiyorlar” diye konuştu.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading