image

FAST Sisteminde İşlem Limiti Yükseltiliyor  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7/24 para gönderme sistemi olan FAST sisteminde 1.000 TL olan işlem tutar limitinin 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltileceğini duyurdu.

 

TCMB’nin verdiği bilgilere göre 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan sistemde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödemenin yapıldığı belirtildi.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısının ise 11,3 milyona ulaştığı belirtildi.

Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirildiğini ve katılım talepleri alınmaya başlandığı isteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacağı belirtildi.

FAST Sistemine ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine  https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.

Kaynak: TCMB

Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading