resim

En Çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Türk Şirketlerinin 9’u Kayseri’den

KAYSERİ,(BGC)-Turkishtime dergisi tarafından hazırlanan “Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan 500 şirketi” sıralamasında Kayseri ilinden 9 şirketin yer aldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Turkishtime tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de en yüksek Ar-Ge harcaması yapan ilk 250 arasında 5 firmamız, ikinci 250’de ise 4 firmamız yer aldı. İlk 500’de toplam 9 üyemizin bulunuyor olması bizleri gururlandırdı. Sıralamaya giren firmalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Büyüksimitci; Aspilsan A.Ş.’nin Ar-Ge merkezinde yürütülen proje sayısına göre ilk 100 içerisinde yer aldığını dile getirerek, Ar-Ge merkezinde alınan tasarım tescil sayısına göre ilk 50 içerisinde Kilim Mobilya, Yataş ve Bellona olmak üze 3 firma, alınan marka sayısına göre ilk 50’de ise Bellona, Yataş ve Boyteks olmak üzere yine 3 firma olduğunu belirtip, Bellona’nın alınan faydalı model sayısına göre ilk 50 arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları en yüksek 500 şirketi sıralaması içerisinde yer alan Kayseri şirketleri ise şöyle sıralandı:

1- Aspilsan Enerji San. ve Tic. A.Ş.
2- Kayseri Şeker Fabrikaları A.Ş.
3- Yataş Yatak ve Yorgan San. Tic. A.Ş.
4- Güven Mühendislik Mak. Kimya Elekt. San. ve Tic. Ltd. Şti.
5- Bellona Mobilya San. ve Tic. A.Ş.
6- Aydın Mensucat Döşemelik Kumaş San. ve Tic. A.Ş.
7- Boyteks Teks. San.Tic.A.Ş.
8- Kilim Mobilya A. Ş.
9- Turkuaz Seramik San. ve Tic. A.Ş.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading