image

Ekonomide Mayısta Gözler Yoğun Veri Gündeminde

Türkiye’yi mayıs ayında yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor. Gözler, Ramazan Bayramı sonrasında açıklanacak enflasyon, ihracat ve işsizlik verileri ile ay sonunda ilan edilecek büyüme verilerinde olacak.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ramazan Bayramı tatilinin hemen ardından 5 Mayıs’ta nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerini açıklayacak. TÜFE martta aylık bazda yüzde 5,46, Yİ-ÜFE yüzde 9,19 artmıştı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,14, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 114,97 olarak açıkladı.
Ticaret Bakanlığı aynı hafta nisan ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerinin de açıklanması bekleniyor. Türkiye’nin ihracatı martta yıllık bazda yüzde 19,8 artışla 22,7 milyar dolar olmuştu. Böylece, ocak, şubat ve mart aylarında ihracatta en yüksek aylık rakamlar açıklandı.
Ticaret Bakanı Mehmet Muş şunları ifade etti: “ihracattaki güçlü performansa dikkati çekerek, “235,6 milyar dolara ulaşan son 12 aylık ihracatımızla Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 2022 yılı sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyoruz.”
İŞSİZLİK VE SANAYİ ÜRETİMİ AÇIKLANACAK

İşsizlik rakamları da 10 Mayıs’ta belli olacak. TÜİK, mart dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıklayacak. İşsizlik oranı şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 10,7 olmuştu. TÜİK, 16 Mayıs’ta da yılın ilk çeyreğine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıklayacak.
cCiro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksinin mart verileri de 13 Mayıs’ta duyurulacak. Sanayi üretimi, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 arttı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı şubat ayı bütçe gerçekleşmelerini 16 Mayıs’ta açıklayacak. Aynı gün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mart ayı ödemeler dengesine ilişkin verileri duyuracak.

Veri Gündemi Ayın Son Günlerinde Daha da Hareketlenecek
TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Kurul, son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14 düzeyinde sabit tuttu. Aynı gün TÜİK, mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksini kamuoyuna duyuracak. Söz konusu endeks, nisanda aylık bazda yüzde 1,1 azalarak 94,7 değerini aldı.
31 Mayıs’ta ise TÜİK yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2021’de yüzde 11, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 9,1 büyüme kaydetti.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading