image

Dövizde Yeni Rekor

KAYSERİ, (BGC) – Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesi döviz kuru rekor tazeledi. Dolar güne 15 lira seviyesinde başladı. Euro da yükselişte.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunda önemli görev değişiklikleri yaşandı. Ayrıca TCMB’nin faiz kararı merakla bekleniyor. Böyle bir ortamda döviz kuru, güne rekor tazeleyerek başladı. Türk lirası karşısında değer kazanan Dolar, sabahın ilk saatlerinden 15 lira 33 kuruştan, Euro da 17 lira 23 kuruştan işlem gördü. Çeyrek altın ise bin 400 liradan el değiştiriyor.

Dövizdeki yükseliş ekonomi piyasasını endişelendirirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, dövize müdahale edip etmeyeceği merak ediliyor. MB, daha önce 4 defa müdahalede bulunmuştu. Öte yandan, ABD merkez bankası, piyasalara yön verecek olan “Aralık ayı FED faiz kararı” toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından faiz kararı açıklandı. FED, faizi değiştirmedi. Politika faizini yüzde 0-0.25 arasında sabit bıraktı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading