image

Dolar kuru bugün ne kadar? (18 Mart 2020 dolar – euro fiyatları)

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından 6,4570’ten alıcı buluyor.

Dün 6,50 sınırına kadar çıkan dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı ve koronavirüsün olası ekonomik ve finansal etkilerine karşı alınan tedbirleri açıklamasının ardından düşüşe geçerek 6,3773’e kadar geriledi. Dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,6 değer kaybıyla 6,3971’den tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 1 üzerinde 6,4570’ten alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 1 artışla 7,1075’ten, sterlin/TL yüzde 0,3 değer kazancıyla 7,8040’tan satılıyor.

Euro/dolar paritesi, dün analistlerin destek olarak nitelendirdiği 1,10’un altına gerilese de bugün tekrar yükselerek 1,1015 seviyesinde dengelendi.

ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, salgının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik çok önemli bir ekonomik teşvik planı üzerinde çalıştıklarını ve planın bugün Senato’ya sunulacağını açıklamasıyla dolar endeksi 100,0 seviyesini test etti.

Analistler, bugün yurt içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği Çankaya Köşkü’nde Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası yapılacak açıklamaların takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar/TL’de 6,50’nin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

KÜRESEL RESESYON UYARISI

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, corona virüs salgınını önlemek için başlatılan tedbirler nedeniyle ekonomilerin durması sonucu dünya çapında resesyon görüleceğini ve gelecek 12 ayda ABD’li finans dışı şirketlerin temerrüt oranlarının yüzde 10’u aşabileceğini bildirdi.

S&P tarafından yayımlanan raporda, “Covid-19’u sınırlama önlemleri ekonomik faaliyetlerin aniden durmasına yol açarak bu yıl küresel resesyona neden olacak” denildi.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading