resim

Dolar 7 liranın altında

Dünya bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken diğer yandan virüs sayesinde ortaya çıkan petrol kriziyle boğuşuyor. Önceki gün ABD’de WTI ham petrolün varili 0 (sıfır) doların altına indi. Ardından bu düşüş dün, Türkiye’yi asıl olarak ilgilendiren Brent petrole de yansıdı.

Bugün itibarıyla Brent Petrolün varil fiyatı dünkü 25 dolardan 27 doların altına gerilemiş durumda. Normal zamanlarda petrol fiyatının düşmesi, enerji ithalatçısı için iyi bir haber olarak kabul edilirdi. Ancak şu anda petrol fiyatları koronavirüs sebebiyle talepteki sert düşüş nedeniyle geriliyor. 

RİSK İŞTAHINI DÜŞÜRÜYOR

Mevcut petrol fiyatları hem petrol üreticisi ülkeler hem de firmalara yönelik endişeleri artırıyor. Petrol fiyatlarındaki sert düşüş küresel ekonomide bozulmaya işaret ettiği için genel olarak yatırımcının risk iştahını düşürüyor. Bu da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülke varlıklarından kaçışa neden oluyor. 

Bu gelişmeler gölgesinde dolar/TL yeni güne 6.9842’den başladı. Sabah saatlerinde 6.97’nin altını gördü ancak sonra yeniden 6.98’in üzerini gördü. Analistler 7.02’nin direnç 6.94’ün ise önemli bir destek seviyesi olduğunu belirtti. 

GÖZLER MERKEZ’DE

Bu arada bugün gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun saat 14.00’da açıklayacağı faiz kararında olacak. Beklenti 50 baz puanlık indirim gelmesi yönünde. 

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading