resim

DOĞUM SONRASI ÜCRETSİZ İZİN HAKKI NE ZAMAN KULLANILMALI?

İş Kanunu’nun 74. maddesine göre, isteği halinde kadın işçiye, 16 haftalık analık izni süresinin (çoğul gebelikte 18 hafta) tamamlanmasından sonra altı aya kadar ücretsiz izin “verilir”. Bu tamamen işçinin inisiyatifinde olan bir haktır. Doğum sonrasındaki ücretsiz izin talebini işverenin kabul etmeme hakkı bulunmuyor. İşverenin kabul etmemesi halinde işçinin tek taraflı olarak ücretsiz izne ayrıldığını bildirmesi yeterlidir.

İşveren ücretsiz izni kabul etmezse işçi haklı fesih yaparak kıdem tazminatını alıp ayrılma hakkına da sahiptir.

Ancak, bu hakkın kaybolmaması için, analık izninin bitiminin ardından hemen kullanılması gerekir. Analık izninin ardından ücretli izne ayrılıp veya işe başlayıp bir süre çalıştıktan sonra ücretsiz izin talep edenler, kanunun tanıdığı haklarını kaybeder. Bu durumda işveren kabul ederse ücretsiz izne ayrılabilirler.

Ücretsiz izin hakkınızı analık izninin hemen ardından kullanmadığınız için, daha sonra yapacağınız ücretsiz izin talebini kabul edip etmemekte işveren serbesttir.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.