image

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıdem tazminatı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden “Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi”ne canlı bağlantıyla katılıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Bölgedeki yerel yönetimler maalesef senelerce bu havzanın korunması için yeterince önem göstermedi. Ergene’nin su kalitesi bozuldu. 2003 yılında kirlenme ciddi boyutlara ulaştı. Biz bu kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldık. Yaklaşık 2.5 milyarlık bir kaynakla planı hayata geçirdi. Plan kapsamında 395 km’lik dere yatağı temizlendi. Taşkınlar için önlemler alındı.

– 1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak, 25 sulama projesinden 24’ü hizmete girdi. Bugün tamamladığımız tünelde yerli ve milli tünel açma makinemiz Lale var. Bu makineleri üretebilen 8 ülkeden birisi Türkiye’dir. Bu makina elimizde olsaydı Bolu Dağı Tüneli’ni çok daha kısa sürede bitirebilirdik.

– Ergene 1 ve Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesisleri de önümüzdeki ağustos ayında faaliyete başlayacak. Projenin (Ergene) diğer tünelinin de tamamlanmasıyla Avrupa’nın en büyük çevre projelerinden birini hayata geçireceğiz. 1300’den fazla fabrika projeye dahil olacak.

– Ergene 2 Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisini de inşallah bu sene içinde tamamlayacağız. Yaptığımız bu yatırımlarla Ergene Nehrinin su kalitesini önemli ölçüde iyileştirecek ve suyun temiz akmasını sağlayacağız. Ergene hayata dönecek

“SON 2 ÇEYREKTE GÜÇLÜ BÜYÜME BEKLİYORUZ”

– Salgın sürecindeki kayıplarımızı kısa sürede telafi edebileceğimize inanıyorum. Tüm öncü göstergeler ülkemizin çok ciddi sıçramanın eşiğinde olduğunu işaret ediyor. Hedeflerimize doğru yürümekte kararlıyız.

– Salgın sonrası yeniden şekilleneceği anlaşılan siyasi ve ekonomik düzende Türkiye’nin önü açık görünüyor. Salgına rağmen ilk 5 ayda 520 yeni fabrika açıldı. Gıdadan kimyaya, mobilyadan makine imalatına varıncaya dek özel sektörümüz 8 milyar liralık yatırım yaptı. Özel sektörün yatırımlarını desteklemek üzere 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenledik. Yatırımlar hayata geçince 110 bin vatandaşımıza istihdam şansı doğacaktır.

“KIDEM TAZMİNATI HAKKINI BİRİLERİNİ İNSAFINA BIRAKMAYACAĞIZ”

– Haziran ayının ilk 3 haftalık ihracat verileri mayıs ayına göre yüzde 25 daha fazladır. Dış piyasalardaki toparlanma inşallah bize sipariş ve talep artışı olarak dönecektir. Yılın son iki çeyreğinde güçlü büyüme oranlarına ulaşmayı bekliyoruz.

– Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak en başta gelen görevimizdir. Amacımız işçilerimiz kıdem tazminatı hakkını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır.

– ‘İşveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin.’ diyoruz. Aranızda çözmeyip bizi zor durumda mı bırakmak istiyorsunuz? İşçi-işveren çözmeyip kabineye bırakıyorsa art niyet vardır.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading