image

Çiftçilere nohut tohumu desteği

KAYSERİ (1HA)- Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere ücretsiz dağıtılmak üzere Sarıoğlan ilçesinde, 2 milyon 475 bin TL maliyetli 150 ton azkan cinsi nohut tohumu dağıtıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Nohut Tohumu Dağıtım Töreni’ne Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sarıoğlan Kaymakamı Hatice Ruveyda Kahraman, Akkışla Kaymakamı Tarık Safa Kahveci, Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım, Akkışla Belediye Başkanı Ayhan Arslan, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı, ziraat odası temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Pilot bölge olarak seçilen Sarıoğlan ilçesinde uygulanan üreticiye tohum desteği projesi kapsamında 150 ton azkan cinsi nohut dağıtımı yapıldı. 2 milyon 475 bin TL maliyetli proje ile dekara 20 kilogram olacak şekilde yaklaşık 7 bin 500 dekar alanda nohut ekimi sağlanacak. Projede tohum dağıtımı yapılan çiftçilerden hiçbir ücret talep edilmezken, hasat ile birlikte verilen tohumları sonraki sene başka bir ilçede dağıtım yaparak proje devam ettirilecek.

Tarıma, hayvancılığa, üretime özel bir önem vermek gerektiğinin altını çizen Büyükkılıç, “Pandemi döneminde de gördük ki, özellikle savaşlarda da görüyoruz ki bir ülkenin kendi kendine yeter olması lazım. Savunma sanayiinde de, tarımında da, ziraatında da, hayvancılığında da ekonomisinde de kendi kendine yetmesi lazım. Elden gelen öğün olmaz, o da zamanında bulunmaz. Onun için biz birbirimize yeteriz diyeceğiz. Birbirimize sahip çıkacağız, imkânlarımızı seferber edeceğiz. Tarıma, hayvancılığa, üretime özel bir önem vermemiz mutlaka gerekir. Bir proje bağlamında bunu Sarıoğlan’dan başlattık. Elbette diğer ilçelerimize de inşallah yapacağımızdan hiç kaygınız olmasın” dedi.

Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım da, Başkan Büyükkılıç’a Sarıoğlan’a verilen destekten dolayı teşekkür etti.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ise, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Başkanımız, bugüne kadar götürmüş olduğumuz hiçbir proje geri dönmedi. Bütün projeleri sahaya indirebildik. Dolayısıyla üreten Kayseri, gelişen Türkiye düsturu içerisinde hareket ederken, büyükşehrimizin vermiş olduğu bu desteklerle her geçen gün biraz daha ileriye götürmeye çalışıyoruz Kayseri tarımını. Desteklerinden dolayı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. Üreticilerimize bereketli bir sene, bereketli bir sezon diliyorum.”

Sarıoğlan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Güneri de, “Bütün çiftçilerimiz adına, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Çiftçimize desteklerinden dolayı Allah razı olsun. Başkanımız her zaman çiftçinin yanındadır” ifadelerini kullandı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading