image

Büyüksimitci: Meslek Liselerine İlgi Gerekenin Çok Altında

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı videokonferans sistemi üzerinden çevrimiçi gerçekleştirildi. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın da katıldığı toplantıda, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri yer aldı. Toplantıda KAYSO Başkanı Büyüksimitci, mesleki eğitim ile alakalı birtakım meselelere dikkat çekti.

Meclis toplantısında ele alınan gündem maddelerinden biri de meslek liseleri ile bu yerlerde verilen eğitim ve öğretim oldu. Mesleki eğitimin kalkınma ve refah düzeyini artırmada payının büyük olduğunu ifade eden KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Gençlerimizin meslek okullarına yönlendirilmesi, nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılması anlamına geliyor. Türkiye’de gençlerin meslek liselerine yönelik ilgisi olması gerekenin çok altında. Yine meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin yaklaşık yüzde 90’ı kendi mesleğini yapmıyor. Oysa hepimiz nitelikli ara eleman bulamamaktan şikâyetçiyiz. Bu sorunu çözümü de meslek liselerinden geçiyor. Gençlerimizi ve ailelerini meslek liselerini tercih etmeleri için ikna etmeliyiz” diye konuştu.

Büyüksimitci, “81 İlde 81 Meslek Lisesi” Protokolü kapsamında Kayseri’de Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni proje okulu olarak belirlediklerini ve KAYSO bünyesinde mesleki ve
teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik 7 kişilik bir komisyon oluşturduklarını belirterek, öğrencilere, ailelere ve sanayicilere yönelik bir takım çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Büyüksimitci; Model Fabrika, Verimlilik Koordinasyon Ofisi ve KAYSO Akademi Platformu gibi projelerin yanı sıra, sanayinin geleceğini yakından etkileyecek, Yeşil Dönüşüm Ofisi ve Dijital Dönüşüm Ofisi kurduklarını belirtti.

1966 yılında kurulan KAYSO’nun 29 Haziran itibarıyla 55’inci yaşına girmesi sebebiyle KAYSO’ya emek vermiş tüm üyelere ve personellere minnettarlığını belirten Büyüksimitci, daha sonra Kayseri ekonomisi ve sanayisi hakkında bir sunum yaparak konuşmasını tamamladı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading