image

BUĞDAY VE ARPA ALIM FİYATLARI ARTTI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), hububat alım fiyatlarını ton başına buğdayda 400 lira, arpada 200 lira artırdığını açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, buğday ve arpa alım fiyatlarını artırdıklarını açıkladı. Buğday alım fiyatı ton başına 400 TL artırılarak 6.450 TL, arpa alım fiyatı 200 TL artırılarak 5.700 TL oldu. Makarnalık buğday fiyatı 6.900 TL oldu. Ayrıca buğdayda 1.000 TL, arpada 500 TL olan prim desteği Temmuz’dan itibaren ödenecek.
TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır.”
TMO tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada şunları belirtti: “Ülkemizde mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık yüzde 20’ler seviyesindedir. Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının halen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir. Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve diş piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alim fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve ‘Hububat Alım Primlerinin’ temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.
Bu kapsamda Haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimizin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerimizin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecektir.
Tarım ve Orman Bakanlığı’mız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek ‘Hububat Alim Priminden’ üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading