resim

Biden Yükseldikçe Borsalar Yükseldi

ABD Başkanlık Seçimlerinde henüz net bir kazanan yok. Seçimlerin kaderini her dönem Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında gidip gelen ve “salıncak eyalet (swing state)” olarak nitelendirilen eyaletler belirleyecek. Bu da piyasaları dün salıncak gibi salladı.

ANKETLER ‘BIDEN’ DİYORDU

Son 2 haftada özellikle çeşitli anket sonuçlarında Demokrat Joe Biden yarışı rahat kazanacak gibi görünüyordu. Ancak sandıktan çok yakın oranlar çıktı. İlk sonuçlar geldiğinde Joe Biden’ın kazanması daha yüksek bir ihtimal gibi görünüyordu. Daha sonra ise Başkan Donald Trump‘ın kazanma ihtimali güçlendi.

Ardından Joe Biden yeniden öne geçti.

Bu yakın yarış ve Trump’ın erken zafer ilan etmesinin ardından mahkemeye gidebileceğini belirtmesi bir anlamda piyasaların en istemediği senaryonun gerçekleşme ihtimalini doğurdu.

KÖTÜ SENARYO OLARAK DEĞERLENDİRİLMİYORDU

Piyasalar Joe Biden zaferini olumlu yönde fiyatlamış olsa da, uzmanlar Başkan Trump zaferini de özellikle Cumhuriyetçi ağırlıklı bir Senato’yla birleşince kötü bir senaryo olarak değerlendirmiyordu.

Kırmızı Dalga mı (Cumhuriyetçi) , Mavi Dalga mı (Demokrat) kazanacak derken, öğleden sonra belirsizlik dalgası piyasalara hakim oldu. Bu sebeple küresel piyasalarda büyük bir dalgalanma yaşandı. Sabah saatlerinde Alman DAX Endeksi yüzde 1.6 düştü, ardından yüzde 0.5 artıya geçti.

İbrenin Biden’e dönmesiyle Avrupa borsalarında iyimser seyir devam etti. DAX Endeksi günü yüzde 1.95 yükselişle tamamladı.

Fransa’da ise CAC 40 sabah yüzde 1 düşmesinin ardından, benzer şekilde yüzde 0.8 artıya geçti. Öğleden sonra kazancını yüzde 1’in üzerine çıkardı. Günü yüzde 2.44 artışla tamamladı.

Londra Borsası’nda da FTSE 100 endeksi sabah yüzde 0.5 eksideyken, öğle saatlerinde yüzde 0.5 artıya döndü. Daha sonra yüzde 1.11 yükseldi. Günü yüzde 1.67 yükselişle bitirdi.

BIST 100 AVRUPA’YA GÖRE İSTİKRARLI

Borsa İstanbul ise Avrupa boralarına göre daha istikrarı bir seyir izledi. BIST 100 sabah yüzde 1 yükselişle açıldı. Yüzde 1-1.4 aralığında yükselmeyi sürdürdü. BIST 100 Endeksi günü yüzde 1.47 yükselişle 1.167 puandan tamamladı.

ABD BORSALARINDA RALLİ

ABD borsaları ise güne yükselişle başladı. S&P 500 Endeksi yüzde 1.5’in üstünde artışla 26 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dow Jones’ta yükseliş yüzde 1’i buldu. Nasdaq Endeksi’nde yüzde 2’ye yakın artış yaşandı.

Bununla birlikte akşam saatlerinde Michigan ve Wisconsin’de ibrenin Biden’a dönmesiyle borsalardaki artış daha da hızlandı. Trump ihtimali varken yüzde 2’yi bulmayan kararsız artışlar Biden ihtimali üzerine yüzde 5’lere dayandı. TSİ 21:00 itibariyle Nasdaq Endeksi’nde yükseliş yüzde 5’e, S&P 500’de yüzde 3.1’e, Dow Jones Endeksi’nde yüzde 2.5’e çıktı.

TRUMP DAVA AÇTI

Trump’ın seçim kampanya ekibi, seçim yarışında en kritik eyaletlerden Pensilvanya’da, oy sayım işlemlerinin durdurulması talebinde bulundu. Ayrıca seçim yarışının kafa kafaya sürdüğü Michigan eyaletinde, oy pusulalarının sayım işlemlerini gözlemlemek için kendilerine erişim sağlanmadığını gerekçe göstererek oy sayım işlemlerinin durdurulması için eyalet mahkemesinde dava açtıklarını bildirdi.

Dow Jones günü yüzde 1.35, S&P 500 yüzde 2.21, Nasdaq yüzde 3.83 artışla tamamladı.

Brent petrolü yüzde 3.3 yükselişle 41 dolara, ABD petrolü yüzde 3.3 yükselişle 39 dolara çıktı.

Benzer hareketler kur tarafında da yaşandı. Dolar/TL 8.35-8.52 gibi geniş bir aralıkta hareket etti. Euro/dolar da 1.1600-1.1770 gibi alışılmışın üstünde bir alanda gidip geldi.

GELİŞMEKTE OLAN PARA BİRİMLERİNDE SERT HAREKET

Gelişmekte olan ülke para birimleri ise dolar karşısında daha sert dalgalandı. Meksika Peso’su dolar karşısında önce yüzde 0.9 değer kaybetti ardından yüzde 4.5 kazanca döndü. Kazancının bir kısmını geri vererek yüzde 2 yükselişe günü tamamladı. Güney Afrika Randı ise dolar karşısında önce yüzde 2 yükseldi ardından kazancının tamamını geri verdi. Daha sonra yüzde 1.15 yükseldi. Rus Rublesi ise tam tersine önce yüzde 1.5 değer kaybetti sonra kayıplarını geri aldı. Akşam ise kazancını yüzde 2’ye taşıdı.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading