resim

Başkan Gülsoy Kısa Çalışma Ödeneği Sürdürülmeli

KAYSERİ,(BGC) – Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Mart ayı meclis toplantısında birçok önemli konuda görüşlerini açıkladı. 31 Mart’ta sona erecek kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesi gerektiğini söyleyen Başkan Gülsoy, ” Kayseri olarak geçtiğimiz Şubat ayında 252 milyon 643 bin dolarlık ihracat yapmışız. Serbest Bölgemiz ile beraber. Artış oranı aylık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 17.50 oranında gerçekleşmiş. Yatırımların ve üretimin paralel bir şekilde artmasını öngörüyoruz. İnşallah bu sene 3 milyar dolarlık hedefimizi yakalarız. İhracatçılarımızın son zamanlarda yaşadığı hammadde ve lojistik sıkıntısının da biran önce çözülmesi gerekir. İlave vergilerin kaldırılması ve hammadde ihracatına düzenleme gelmesi elzemdir. Bu arada Kısa Çalışma Ödeneği 31 Mart’ta son buluyor. Firmalarımız normal çalışma düzenine geçinceye kadar kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesine büyük ihtiyaç vardır. Teşvik ve istihdam artırıcı desteklerin pandemi son buluncaya kadar devam etmesi fayda sağlayacaktır. İstihdamın korunmasında kritik öneme sahip bu ödeneğin kesilmesi durumunda işten çıkarmalar hızla artar, yetişmiş elemanlarda işlerinden olabilirler.” dedi.
Erken seçim söylentilerine de anlam veremediğini söyleyen Başkan Gülsoy ” Yeni anayasa hakkında, Anayasalar tüm dünyada en yüksek oranda uzlaşmanın ve katılımın sağlandığı temel hukuk metinleridir. Açık söyleyeyim, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de, yönetim sistemi konusunda farklı düşünce dolayısıyla yeni ve sivil bir anayasa yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Bugün olmasa da Cumhuriyetimizin 100. yılında seçilecek Gazi Meclisimiz inşallah böyle bir anayasa yapar. Bizim kırmızı çizgimiz olan anayasanın ilk 4 maddesi aynı kalmak şartıyla. Sıkça dile getirdiğim bir konuyu daha yeniden aktarmak istiyorum. Salgının neden olduğu sıkıntılar ve terörle mücadele orta yerde dura dura ‘erken seçim’ çağrılarına anlam veremiyoruz. Ülkemizde seçimler artık süresinde yapılmalı. Milletimizin refahını artırmaya ve ülkemizin altyapısını ikmal etmeye odaklanmalıyız. Tüm enerjimizi ekonomiye vermeliyiz. ” şeklinde konuştu

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading