image

Başkan Büyüksimitci: Avrupa fonlarından daha fazla yararlanmalıyız

UFUK Avrupa Programı Girişimciler ve Girişim Sermayesi Destekleri bilgilendirme toplantısına katılan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Avrupa fonlarından daha fazla yararlanmalıyız” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Girişim Sermayesi Meclisi, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜBİTAK Başkanlığı iş birliğinde online düzenlenen toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan katıldı.​ Toplantı açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, girişimcilerin Ufuk Avrupa fonlarından daha fazla faydalanmanın yollarını araması gerektiğine dikkat çekerek, “Ülke olarak buraya kaynak koyuyoruz, bu kaynaklardan istifade edebilmemiz lazım. IPA fonlarında elde ettiğimiz başarıyı, Ufuk Programlarında da elde edebileceğimizi düşünüyorum. TOBB olarak, bu konuda farkındalık oluşturmak ve üyelerimizi teşvik etmek üzere çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise,  Türkiye’nin Ufuk 2020 Programı’nda son 2 yılda elde ettiği başarıların net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Mandal, bu dönüşümün Avrupa Birliği (AB) programlarından alınan geri dönüşü hızlandırdığına dikkati çekerek, “Destek programlarımızı girdi temelinden daha çok, çıktı ve etki temeline dönüştürdük. Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren Ar-Ge’ye ciddi bir kaynak ayrıldı. 2018’den itibaren var olan kaynaklarımızı, potansiyelimizi yetkinliğimizi çıktı ve etkiye dönüştürmeye odaklandık” ifadelerini kullandı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading