image

Bakanlıktan döviz bürolarına kimlik tespiti

Hazine ve Maliye Bakanlığı döviz bürolarındaki işlemlerde kimlik tespitine yönelik düzenleme hakkında iddialara cevap verdi.

12 Ekim 2021 tarihli tebliğ değişikliğine kadar kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında bir kimlik bildirim yükümlülüğü bulunmadığı anımsatılan belirten açıklamada, “Daha önce MASAK mevzuatı kapsamında işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarı 75 bin lirayı aşan işlemler ile vergi mevzuatı uyarınca 3 bin doları veya eşitini aşan işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu bulunmaktaydı.” ifade edildi.

Bakanlık, “yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik, Döviz piyasalarına ilişkin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir.” diye belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında döviz bürolarına yönelik Yetkili Müesseseler Tebliği’ne ilişkin gerçeği yansıtmayan, gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı iddialara yer verildiğini vurguladı.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading