resim

AVM’lere kaç kişi gitti?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara verilen ve normalleşme adımlarından biri olan AVM’ler, kapıların 11 Mayıs itibari ile yeniden açtı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’leri ilk gün 1 milyon 200 bin, ikinci gün 1 milyon 100 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Habertürk’ün yayınına katılan Altaş, “Birinci gün yüzde 23 civarında bir giriş var. Bu da 1 milyon 200 bin kişiye tekabül ediyor. Normal zamandaki giriş sayımız 6.5 milyon civarında. İkinci gün ise 1 milyon 100 bin ziyaretçi gitti. Zaten düşündüğümüz gibi seyrediyor. Yüzde 20’lerle başlarız giriş sayısında yavaş yavaş yüzde 30, 40 ve 50, Eylül’den sonra yüzde 60 ve 70 diyerek gideriz” değerlendirmesinda bulundu.

‘KUYRUKLAR YOĞUNLUKTAN DEĞİL, KONTROLLERDEN’

AVM önündeki kuyrukların Avrupa’da da olduğunu belirten Altaş şöyle konuştu: “Almanya, Fransa oralarda şöyle yorumlanıyor, “Demek ki içerde kurallara çok iyi uyuluyor. Halk da sosyal mesafeye çok iyi uyduğu için zaman alıyor giriş çıkışlar. Halkımızı uyarmak istiyorum dışardaki sosyal mesafeyi de koruyun. AVM’ye gireceğiz diye sosyal mesafeyi ihlal etmek yanlış. Kuyrukların oluşması sosyal mesafe, hijyen, maske kontrollerinin yapılmasından dolayı oluşuyor. Yoğunluktan oluşan kuyruklar değil. Açıkçası AVM’lerin içinden bir şikayet almadık. Hala bilinçlenmeye insanlar var. Maskesiz girmeye çalışanlar oluyor. AVM dışında sorunlar var. 426 AVM’den yaklaşık 420 tanesi açık bunların içinden İstanbul’dan 2-3 AVM dışında başka hiç bir AVM’de böyle kuyruklar oluşmadı.”

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading