image

ASPİLSAN’A Proje Bazlı Devlet Desteği

Kayseri’de Kurulu ASPİLSAN lityum-iyon batarya üretim tesisine çeşitli vergi istisnaları ile enerji ve personel desteklerini içeren ürün çeşitlendirme amaçlı proje bazlı devlet desteği verilecek.

ASPİLSAN Lityum-iyon batarya üretim tesisine proje bazlı devlet desteği verilecek. 1 Mart 2020 başlangıç tarihli projenin toplam sabit yatırım tutarı 722,5 milyon TL olarak belirtildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 1 Mart 2020 başlangıç tarihli projenin toplam sabit yatırım tutarı 722,5 milyon TL olarak belirtildi.

Yatırım süresi sonunda toplam 414 bin 491 adet silindirik batarya ve 3 bin 432 adet prizmatik batarya üretim kapasitesi öngörülen proje için yatırım süresi 7 yıl, ilave istihdam sayısı 481, nitelikli personel sayısı ise 40 olarak belirlendi.

Söz konusu yatırım için gümrük vergisi, KDV istisnası ve iadesi, vergi indirimleri, 10 yıl süreli SGK prim, gelir vergisi stopaj, 5 yıla kadar ve 30 milyon TL sınırlı nitelikli personel, 10 yıla kadar ve 100 milyon TL sınırlı enerji tüketim destekleri sağlanacak.

Ülkemiz için, şehrimiz için hayırlı olsun.

Kaynak: Resmi Gazete                                                                   Abdullah KALIN/Ekonomist

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading