image

Asgari Ücret Bugün Açıklanacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2022 yılı için geçerli olacak asgari ücret bugün belli olacak. Asgari ücret zammında üçüncü tur görüşme Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ev sahipliğinde geçtiğimiz hafta perşembe günü yapılmıştı. Milyonların merakla beklediği kararın bugün açıklanması bekleniyor.

Birinci vergi dilimi yıllık brüt asgari ücret seviyesine çekilecek

Asgari ücrette üçüncü toplantıda, Çalışma Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan gelecek veri ve raporlar görüşülmüştü.

Bakan Nebati: Asgari ücret herkesin beklentisini karşılayacak

TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile çarşı ve pazarın enflasyonu arasında büyük fark olduğunu ifade eden Irgat, şunları kaydetti:

“Yılbaşından beri Türk lirası döviz kurları karşısında yaklaşık yüzde 85 değer yitirdi. Son 1,5 ayda anormal şekilde artan enflasyon, insanların alım gücünün düşmesi, fiyatların değişmesi, dar gelirlileri daha da zora soktu. Biz çarşı ve pazar enflasyonu ve büyümeden de refah payı alacak oranda bir asgari ücretin tespitini bekliyoruz. Geldiğimiz noktada bunu sağlayamadık. Çalışanların gülümseyeceği, çalışanların refah seviyesinin artacağı bir asgari ücreti henüz bulamadık.”

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

leave your comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading