resim

Altının güvenli liman rolü 2020’nin ilk çeyreğinde devam etti

Dünya Altın Konseyi (WGC) altınla ilgili gelişmeleri değerlendirdiği 2020’nin ilk çeyrek raporunu yayımladı. Buna göre, dünya genelinde ekonomik aktivitenin dip yapmasına sebep olan Kovid-19 salgını, yatırımcıları güvenli liman varlıklara yönlendirdi.

Yılın ilk çeyreğinde altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artışla yaklaşık 1.084 ton olurken, altının ons fiyatı 1.703 dolarla Aralık 2012’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Küresel altın talebi bu dönemde 55 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişerek, dolar bazında 2013’ün ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

KOVİD-19 TEDBİRLERİ VE YÜKSEK ALTIN FİYATLARI MÜCEVHER TALEBİNİ DÜŞÜRDÜ

Kuyumculuk faaliyeti yürüten iş yerlerinin birçok ülkede Kovid-19 tedbirleri dolayısıyla kapanmak zorunda kalması ise mücevherat ticaretinde önemli düşüşe sebep oldu.

Küresel anlamda mücevherat talebi yüzde 39’luk gerileme kaydederken, dünyanın en büyük mücevherat pazarı olan Çin’deki yüzde 65’lik düşüş dikkati çekti.

Talepte yaşanan gerilemede Kovid-19’a yönelik tedbirlerle birlikte, son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaşan altın fiyatları önemli rol oynadı.

Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında gerilemesi ise altın fiyatlarını Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde rekor seviyelere taşıdı.

Türkiye’nin mücevherat tüketimi ilk çeyrekte yüzde 10 düşüşle 8,6 tona gerilerken, nisan ve mayıs aylarında da yükselişine devam eden altının gram fiyatı, ilk çeyrekte yaklaşık 348 lirayla tarihi yüksek seviyelere çıkmıştı.

ALTININ BAZI YATIRIM FONLARI KÜRESEL ALTIN TALEBİNİ SIRTLADI

Kovid-19 salgınının neden olduğu belirsizlikler gram ve türevi altın talebini aşağı yönlü baskılarken, bu durumda yüksek altın fiyatları ile yaşanan ekonomik sıkıntılar önemli rol oynadı.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading