resim

540 Bin Ton Patates Rekoltesi Bekleniyor

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Pınarbaşı ilçesinde katıldığı patates hasadında Kayseri’de bu yıl hasattan 540 bin ton patates rekoltesi beklediklerini duyurdu.

İl Müdürü Şahin, Pınarbaşı ilçesinin Kırkpınar Mahallesi’nde çiftçilerin patates hasadına iştirak etti. Hasada Pınarbaşı İlçe Müdürü Fahri Ekinci, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Funda Kılıç Güney de katıldı.

Hasattan sonra konuyla ilgili konuşma yapan İl Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri’nin tohumluk, yemeklik ve sanayilik alanlarda Türkiye’nin patates ihtiyacının önemli bir bölümünü karşıladığını ifade etti.

“PATATES ÜRETİMİNDE 4’ÜNCÜ SIRADAYIZ”

Patates hasadında beklentilerinin 500 bin tonu geçtiğini vurgulayan Şahin, “İlimizde 2021 yılında 124 bin dekar alanda patates ekimi yapılmış olup 540 bin ton rekolte beklemekteyiz. Türkiye toplam patates üretiminin yüzde 10,4’ü Kayseri’de üretilmekte ve üretimde dördüncü sırada yer almaktayız. Ayrıca tohumluk patates üretiminde de 12 bin dekar alanda üretimimiz mevcuttur. Üreticilerimiz için bereketli bir sezon olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

yorumunuzu bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uploading